Fyziometrická myš

 
 
msk.png
 

Název projektu: Fyziometrická myš

Datum realizace projektu: 1.1.2020 – 30.6.2021

Rozpočet projektu: 450 000 Kč

Výše dotace: 70 %

Poskytovatel dotace: Moravskoslezský kraj

Cíle projektu:

Cílem projektu bylo kompletní vyřešení průmyslového designu plastového obalu fyziometrické myši a navazující funkční a technické řešení produktu. Součástí zadání byl návrh řešení sériové výroby a ověřovací série funkčních produktů. Primární funkcí plastového obalu fyziometrické myši je přenos elektrických impulzů ze čtyřech bodů ruky uživatele současně s odečtem teploty a srdečního rytmu. Cíl projektu byl přes složitost řešení zejména v kombinaci vodivých a nevodivých plastů úspěšně dokončen a řešení splňuje požadavky zadavatele.

V počáteční fázi bylo rozpravc ováno několik verzí způsobu přenosu elektrických impulzů kovovými kontakty, které byly později kompletně nahrazeny plochami z vodivého plastu. Toto řešení výrazně zvětšilo snímací plochy, které tak zajistí trvalý kontakt bez toho, že by se uživatel musel na způsob uchopení myši soustředit. Současně toto řešení značně zjednodušuje výrobu obalu v celoplastové verzi oproti kombinaci plast – kov.

Finální podoba plastového obalu je tvořena nevodivým tělem tvořeným horní a dolní částí. Na nevodivé tělo jsou upevněny vodivé díly pro snímání elektrických impulzů – vrchní pravá klapka myši (ukazováček), zadní kryt (dlaň), levá vložka (palec) a pravá vložka (prsteníček). Tyto vodivé díly jsou navzájem izolovány dalšími prvky sestavy.

Vodivé díly mají ve vnitřní části myši umístěny kolíky s otvory pro našroubování oček spojovacích kabelů. Současně jsou ve dvou vodivých dílech otvory, za kterými jsou umístěny elektronické desky s čidly pro měření teploty v zadním krytu a srdečního rytmu v levé vložce. Hlavní deska elektroniky je připevněna šrouby k hornímu nevodivému tělu myši a propojena plochými kabely se základní deskou myši a oběma deskami snímacích čidel.

Popsané řešení je patrné z přiložené dokumentace. V průběhu řešení projektu byla zhotovena řada reálných modelů formou 3D tisku, na kterých byla odzkoušena jak funkce, tak kompletace obalu myši a návaznosti na montáž a upevnění desek eletroniky.

Výsledkem návrhu je obal myši v kompletním plastovém provedení, od kterého se odvíjí i zvolená technologie sériové výroby vstřikováním plastů do formy. Konečný model všech dílů byl podroben potřebným analýzám pevnosti, úhlů z hlediska formování, plnění dutiny výlisku a dalším, kde po všech stránkách vyhověl požadovaným parametrům. Jednotlivé díly jsou rozděleny do dvou vstřikovacích forem, jedna skupina pro výrobu z nevodivého typu plastu a druhá skupina pro výrobu z vodivého plastu. Byl rovněž zvolen vhodný materiál pro tuto aplikaci. Nevodivé díly se budou vyrábět z bežně dostupného ABS, vodivé díly rovněž z ABS od společnosti LG typové označení ABS HF380LK. Materiálový list je přiložen.

Konečné řešení bylo verifikováno na ověřovací sérii funkčních produktů s pozitivním výsledem. Je tedy možné konstatovat, že bylo dosaženo cíle zadaného projektu. Výsledkem je plně funkční celoplastová verze obalu fyziometrické myši řipravená pro sériovou výrobu. Tvar jednotlivých dílů, jejich vzájená poloha a spojení je prezentováno v přiložené dokumentaci. Černou barvou jsou znázorněny díly z vodivých plastů a šedou barvou plasty nevodivé. Celý projekt je zpracován ve formě 3D modelů připravených pro sériovou výrobu, modely dílů byly předány zadavateli.

Výstupem projektu je:

  • vytvoření užitného designu myši

  • tvorba 3D modelu v konstrukčním SW

  • 3D tisk pro ověřování funkčnosti myši

  • příprava formy na lisování produktu a dohled na přípravu formy

Kontakt:

Doc. RNDr. Martin Malčík, PhD.
E-mail: info@slamka.cz
Telefon: +420 603 254 759